Święta Paschalne

Szczytem Roku Liturgicznego jest Święte Triduum Paschalne – Pamiątka Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. To najważniejsze dni dla wierzących, skłaniające do refleksji i podjęcia wysiłku zmiany swojego życia.

Wielki Czwartek to dzień upamiętniający Ostatnią Wieczerzę Jezusa z Uczniami – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, szczególnym momentem wielkoczwartkowej celebracji jest obrzęd obmycia nóg 12 osobom przypominającym gest Jezusa odnotowany przez św. Jana Ewangelistę. To także okazja do wdzięczności duszpasterzom i szafarzom sakramentów jakich spotykamy na drogach naszej codzienności. Celebrację kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy – Kaplicy Adoracji.

Relacja Fotograficzna Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej:

https://www.facebook.com/share/p/W98dcRM8RTWC5x9h/

Wielki Piątek to dzień zadumy i powagi, Kościół nie sprawuje sakramentów, a zatrzymuje się pod krzyżem swego Pana i Mistrza. Pełna symboli celebracja wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej odsłania przed nami krzyż, który staje się bramą naszego zbawienia, a na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament przenoszony jest do tzw. Grobu Pańskiego.

Relacja Fotograficzna Liturgii Męki Pańskiej:

https://www.facebook.com/share/p/5ywKNCAxdc2ER4qV/

Wielka sobota jest dniem ciszy i oczekiwania, w godzinach dopołudniowych zgodnie z polską tradycją święcone są pokarmy na stół wielkanocny.

Relacja Fotograficzna z Błogosławieństwa Pokarmów:

https://www.facebook.com/share/p/nwRLXi5QqPhNH7Ud/

Wieczorem, po zachodzie słońca Kościół Czuwa oczekując zmartwychwstania. Liturgia prowadzi nas wpierw do ognia, który poświęcony w tym dniu przypomina o słupie ognia jaki Izraelitów prowadził do Ziemi Obiecanej. Pierwszym zwiastunem paschalnej radości jest poświęcony tej nocy Paschał – Symbol zmartwychwstałego Pana. Bogactwo czytań tego dnia odsłania przed nami pełnie historii zbawienia, którego konsekwencją jest przyjęcie, bądź odnowienie chrzcielnych zobowiązań. Msza Św. sprawowana tej nocy otwiera czas Paschalnej Radości:

Relacja Fotograficzna z Liturgii Wigilii Paschalnej:

https://www.facebook.com/share/p/GaEJ9Qgdo1r9jLiy/

Dopełnieniem Wielkanocnej radości jest Procesja Rezurekcyjna, otwierająca na nowo świąteczną radość Zbawienia. W tym roku Procesji i Porannej Mszy w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego przewodniczył ks. Bp Andrzej Kaleta.

Relacja Fotograficzna z Procesji Rezurekcyjnej i porannej Mszy:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid023kEPiKD5TrQ1rBpsvvZc4aMtsNZLti8WLjYZM7x9rxDAM3Z52t48iyApTSEQR97rl&id=100080987096480