REKOLEKCJE KSM

W dniach 28 – 30 października młodzież naszej parafii wraz z innymi oddziałami KSM uczestniczyła w rekolekcjach dla KSM pt: „Tajne Akta Twojej Duszy”. Przedstawiciele naszej parafii stanowili najliczniejszą grupę rekolektantów.

Młodzież obecna w Skorzeszycach mogła przenieść się do Sandomierza, gdzie działa najbardziej znany w Polsce detektyw, czyli serialowy Ojciec Mateusz. Podczas rekolekcji młodzi uczyli się jak eliminować grzech ze swego życia, który niczym kryminalna zagadka wnika w nasze życie. Na czas trwania rekolekcji pomieszczenia domu rekolekcyjnego stały się znanymi z serialu sceneriami.

Pierwszego dnia po kolacji, udaliśmy się na Nieszpory i I Konferencję, w której mogliśmy usłyszeć o grzechu pierworodnym i jego skutkach. W przytoczonym fragmencie z Księgi Rodzaju opisany był proces kuszenia Ewy przez węża, który spowodował, że zerwała owoc z drzewa poznania dobra i zła. Przez ten czyn Adam i Ewa odsunęli się od Boga i stali się nadzy. Szatan posługuje się kłamstwem, aby skłonić nas do grzechu, o czym przypomniał ks. Jarosław Góralski – Asystent oddziału KSM w Busku Zrroju, przy parafii św. Brata Alberta. Rekolekcyjne wieczory były okazją do rozeznania swojego powołania. Stąd gościem piątkowego wieczoru był ks. Kamil Banasik – Prefekt Kieleckiego Seminarium, który opowiedział nam o tym, jak różne może być nasze powołanie, a szczególną uwagę poświęcił powołaniu do kapłaństwa. Swoimi świadectwami powołania podzielili się z nami nasi księża asystenci i mogliśmy zobaczyć, jak Pan Bóg działał w ich życiu. Po zakończonym spotkaniu rekolektanci idali się na Adorację Najświętszego Sakramentu, wpierw w krótkiej Adoracji prosili o nowe powołania kapłańskie, omadlając także kleryków, którzy w tym czasie przeżywali sweje rekolekcje. Po zakończeniu części prowadzonej Adoracji, młodzi w ciszy mogli adorować Jezusa Eucharystycznego i korzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Adoracja w ciszy trwała przez całą noc umożliwiając każdemu indywidualne spotkanie z Bogiem.

Sobotni poranek rozpoczął się od porannej tanecznej rozgrzewki. Po niej rekolektanci udali się do „Parafii Ojca Mateusza” na modlitwę Jutrznią i kolejną konferencję, którą wygłosił ks. Michał Stępień – Opiekun KSM w Stopnicy. Poruszając problematykę grzechu i nałogów prowadzaćy wskazał, że grzech jest podobny do nowotworu, który nieleczony powoli zajmuje cały nasz organizm. Dowiedzieliśmy się również jak przeciwdziałać naszej skłonności do popełniania grzechów. Po śniadaniu udaliśmy się na uroczystą Mszę Świętą, która rozpoczynała Zjazd Diecezjalny. W homilii ksiądz Stanisław Lodziński – Asystent Diecezjalny KSM podkreślił, jak ważna jest wspólnota, podziękował za dotychczasową pracę Zarządowi Diecezjalnemu  i polecał modlitwie kandydatów, którzy zgłosili się do pracy w zarządzie. Po Mszy Świętej przedstawiciele oddziałów i Zarząd Diecezjalny odczytali sprawozdania ze swojej działalności. Następnie odbyły się wybory do nowej kadencji, która swoje obowiązki przejmie w styczniu, po wcześniejszym mianowaniu nowego prezesa przez ks. Bpa Ordynariusza. Po południu uczestnicy rekolekcji brali udział w warsztatach tematycznych. Rekolektanci mogli wziąć udział w następujących warsztatach:

·       Słowo Boże w Liturgii, które prowadził ks. Mateusz Szostak, Diecezjalny Moderator Liturgicznej Służby Ołtarza

·       Organizacja Czasu Wolnego grupy i rola Integracji – pod opieką p. Małgorzaty Czechowskiej

·       Efektywnie działające Media Społecznościowe – prowadził p. Dawid Jędrzejczyk

·       Pierwsza Pomoc – szkoliła Harcerska Grupa Ratownicza z Buska Zdroju

·       Pleciony Różaniec – wykonać pomagał Albert Górka

 Wieczorem w kolejnej konferencji usłyszeliśmy o grzechach wołających o pomstę do nieba na przykładzie Sodomy i Gomory, które wyjaśniał ks. Wojciech Rutczyński Asystent KSM w parafii Bieliny.  Po kolacji gościliśmy byłych członków – Elżbietę Migus i Pawła Kózkę z oddziału KSM w Bodzentynie, którym mogliśmy zadawać różne pytania, np. jak wcześniej funkcjonował KSM w naszej diecezji, oraz jak formacja w KSM wpływa na późniejsze życie rodzinne i małżeńskie.  Następnym punktem była adoracja o tematyce modlitwy o dobrego męża/żonę przygotowana przez zespół Umiłowani. Później zgromadziliśmy się na auli, aby świętować urodziny Weroniki i Oli z Zarządu Diecezjalnego. Każdy uczestnik dostał kawałek tortu, a potem zorganizowaliśmy karaoke, znane w gronie KSM jako: The Voice of Skorzeszyce, w którym ksmowicze mogli wykazać się swoim talentem.

Ostatni dzień rekolekcji rozpoczęliśmy od Jutrzni i konferencji, w której usłyszeliśmy o grzechach przeciwko Duchowi Świętemu ich znaczenie przypomniał ks. Stanisław Lodziński opiekun KSM w Chęcinach.  Rekolekcje zakończyliśmy Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. Marcina Borynia – Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży, W wygłoszonym słowie wskazał na postawę Zacheusza i konieczność spotkania naszego wzroku ze spojrzeniem Jezusa. Ks. Marcin przywiózł ze sobą relikwie bł. Carlo Acutisa, w ramach ogólnopolskiej „perygrynacji” przygotowującej do Światowych Dni Młodzieży, którym mogliśmy oddać cześć przez ucałowanie.  Rekolekcje zakończyliśmy obiadem, po którym rozjechaliśmy się do swoich parafii