Relikwie św. Rity

22 września w naszej parafii będzie miała miejsce instalacja relikwii św. Rity. Uroczystej Mszy Świętej o godzinie 17.00. będzie przewodniczył ks. Bp Ordynariusz Jan Piotrowski. Św. Rita jest wzywana jako orędowniczka w sprawach trudnych i beznadziejnych, za życia doświadczyła łaski stygmatów. Jej ciało w sposób cudowny jest zachowane od zepsucia mimo upływu lat od pochówku. Jest jedną z najpopularniejszych świętych na świecie. Zapraszamy do zapoznania się z życiem św. Rity, której orędownictwem będziemy mogli się niebawem cieszyć. Wyjątkowym znakiem kultu św. Rity są róże, dlaczego jest to tak wyjątkowe i co oznacza, można dowiedzieć się z poniższego artykułu, zapraszamy do lektury. Zdjęcie które można zobaczyć przy tym artykule, to obraz jaki będzie towarzyszył naszym modlitwom, a znajdować się będzie w naszej świątyni.

ŚWIĘTA RITA ŻYCIORYS

Św. Rita z Cascii jest jedną z najpopularniejszych świętych kościoła katolickiego. Urodziła się prawdopodobnie w 1381 roku jako jedyne dziecko prostych ludzi – Antoniego i Amaty Lotti. Na chrzcie w kościele św. Marii-Pleby w Cascii otrzymała imię Margarita (od którego włoskim zdrobnieniem jest Rita). Jako mała dziewczynka nie stwarzała rodzicom problemów, była wesoła, pogodna i pracowita. Szybko odkryła w sobie powołanie zakonne, według niektórych źródeł już w dzieciństwie. Z wiekiem jej wiara pogłębiała się. Mimo jej pragnienia wstąpienia do zakonu w wieku czternastu lat została wydana za mąż za Paula Manciniego. Charakter jej męża był zaprzeczeniem spokojnego i radosnego usposobienia Rity. Mąż Rity został zamordowany. Jeszcze przez swoją śmiercią przeprosił kobietę za cierpienia, które jej zadał. Mający awanturniczy charakter synowie, zdecydowali, że pomszczą ojca. Rita błagała ich o zaniechanie planu, jednak Ci nie chcieli jej ulec. Kobieta wznosiła więc w tej intencji modlitwy do Boga. Nie chciała, żeby jej synowie zostali mordercami. Rok później jej synowie zachorowali i zmarli, nie zdążyli popełnić przestępstwa. 

Kiedy Rita została sama, zdecydowała się na wstąpienie do klasztoru augustianek Św. Marii Magdaleny w Cascii, mając 36 lat. Została wyznaczona do spełniania najniższej funkcji w klasztorze. Miała modlić się do Boga, o łaskę współuczestniczenia w cierpieniach, których zaznał Jezus. Jej modlitwy zostały wysłuchane i poczuła ukłucie ciernia w głowę (na wzór korony cierniowej Jezusa). Rana, która powstała na jej głowie nigdy się na zagoiła. Święta Rita zmarła 22 maja 1457 r. z powodu gruźlicy. 

Święta Rita została kanonizowana przez papieża Leona XIII w 1900 r. Jednak jej kult rozpoczął się kilkaset lat wcześniej. Jej ciało spoczywające w Sanktuarium w Cascii nie uległo rozkładowi. W kościele wspomina się św. Ritę 22 maja.

ŚWIĘTA RITA DLACZEGO RÓŻE?

Każdego 22. dnia miesiąca wierni w różnych kościołach Polski gromadzą się na mszach odprawianych w intencji próśb zanoszonych do Boga za wstawiennictwem świętej Rity – patronki od spraw najtrudniejszych, wręcz beznadziejnych. Podczas nabożeństw ma miejsce obrzęd poświęcenia róż. O Ricie mówi się również, że jest świętą od róż. Św. Historia kwiatu i Rity jest związana z cudem, który wydarzył się chwilę przed jej śmiercią 22 maja 1457 we Włoszech. Czerwona róża zakwitła w ogrodzie jej rodziców w Roccaporenie, gdzie kobieta się wychowywała. Stało się to w styczniu pośród śniegu w górach. Kwiat róży symbolizuje nadzieję w sytuacjach, które mogą wydawać się bez wyjścia, a także życie rodzące się niezależnie od rytmu przyrody. Również samą Ritę można porównać do róży, która zakwitła w niezwykle trudnych warunkach – delikatność, piękno i cierpienie.