Św. Rita w Chęcinach

22 września na Mszy Św. o godzinie 17.00. ks. Bp Jan Piotrowski wprowadził relikwie św. Rity do kościoła parafialnego w Chęcinach.

Relikwie św. Rity zostały przywiezione przez ks. Proboszcza z Cascii, miejsca w którym w szklanej trumnie spoczywają doczesne szczątki świętej. Po wielu miesiącach przygotowań zostały one wprowadzone do naszej świątyni, w której na co dzień będą spoczywać w Kaplicy Serca Jezusowego obok relikwiarzy św. Faustyny i Św. Jana Pawła II. Dzień instalacji relikwii był także okazją do dziękczynienia za podjęte w minionym roku prace remontowe w naszej parafii. Najważniejszym ich elementem była wymiana okien w świątyni, oraz wiele innych, mających na celu materialne upiększenie wnętrza kościoła.

W homilii Pasterz Kościoła Kieleckiego przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że wiara i rozum to dwa skrzydła wznoszące człowieka do źródła prawdy, a ona rodzi się z zaufania do Boga, miłości do Niego. Przykładem takiego sposobu życia są żywoty świętych. Historia kościoła – przypominał hierarcha – to historia męczenników, także białych męczonych materialnie, psychicznie, maltretowanych za życia. Świeci jednak nie przemijają – przypominał bp Piotrowski – święci wciąż uczą nas jak trwać w tym co dobre.

W kolejnych słowach Pasterz Kościoła Kieleckiego przypominał sens kultu relikwii, które w pewnym momencie zostały uznane za niemodne i relikt przeszłości czy zabobon. Wyjaśniając znaczenie relikwii Ksiądz Biskup porównał relikwie do fotografii, które mają przypominać osoby, które kochamy. W relikwiach mamy fotografie świętych – przypominał ks. Biskup podkreślając nieprzemijalność świętych. Przypomniał również piękno ukryte w dziecku, które często wymyka się nam z rąk, w dzieciach widać niewinność oczu szczerość i wolność. Wybranie drogi, jaką wskazuje Jezus daje możliwość wzrostu w świętości nie tylko tej kanonizowanej, ale świętości ukrytej w darze macierzyństwa, sercu matki, które jest sercem kochającego Boga. Nie czcimy kostki czy części ubioru, ale sięgnąć żywej osoby, którzy nie przemijają, ale rodzą świętych. To katecheza dla nas wszystkich potrzeby trudu i wysiłku i walki o swoją godność – podsumowywał homilię Pasterz Kościoła Kieleckiego.

Na zakończenie Mszy Św. została odmówiona litania do św. Rity i pobłogosławione róże, które są nieodłącznym elementem nabożeństw ku czci Świętej Zakonnicy z Cascii. Ksiądz Biskup udzielił końcowego błogosławieństwa relikwiami św. Rity, które zgromadzeni wierni mogli ucałować po Mszy Św. i otrzymać pamiątkowe obrazki.

Już dziś zapraszamy na nabożeństwa ku czci św. Rity każdego 22 dnia miesiąca.

Więcej zdjęć z uroczystości w linku poniżej: