W dniach 12-13 września grupa parafian udała się na pielgrzymkę autokarową modląc się „O Świętość Rodzin” bo takie było hasło duchowej podróży, podczas której pątnicy nawiedzili Leżajsk, Kalwarię Pacławską, Przemyśl i Markową.
Wczesnym rankiem w czwartek pielgrzymi udali się do Leżajska, gdzie najpierw nawiedzili grób o. Czesława Domańskiego, który zmarł w 2015 roku, a w latach 1971-2004 pełnił posługę kapelana Sióstr Bernardynek w Chęcinach, to między innymi jego staraniami Klasztorny Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego ponownie stał się miejscem modlitwy i zamieszkania Braci Franciszkanów. Kolejno pielgrzymi zgromadzili się w Bazylice Leżajskiej Matki Bożej Pocieszenia, gdzie wysłuchali koncertu organowego na monumentalnym leżajskim instrumencie rozciągającym się na trzy nawy liczącym ponad 70 głosów i zbudowany z blisko 3000 piszczałek różnej długości i materiału. Kolejno o historii miejsca opowiedział br. Władysław, a w samo południe pielgrzymi uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej przy cudownym obrazie Matki Bożej Pocieszenia będącej dziełem ks. Erazma. Wizerunek powstał przed 1590 r. Znany dziś z imienia twórca dzieła pochodził z Leżajska. Przez pewien czas był wójtem, następnie wstąpił do Zakonu Kanoników Regularnych zwanych popularnie Bożogrobcami, gdzie został kapłanem. Łaskami słynący Wizerunek reprezentuje późnogotyckie malarstwo małopolskie, a nawiązuje do wizerunku „Matki Bożej Śnieżnej” w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore. Jak dowiedzieli się pielgrzymi pierwotnie był umieszczony w drewnianym, wzniesionym na miejscu objawień kościele, skąd w XVII w. zabrano go do istniejącej dziś, specjalnie wybudowanej dla obrazu Kaplicy.
Pokrzepieni na duchu, ale i ciele pielgrzymi udali się do Kalwarii Pacławskiej. W czasie drogi koronką do Miłosierdzia Bożego omadlaliśmy nasze rodziny a także pielgrzymi zapoznali się z życiorysem o. Czesława i Sługi Bożego Wenantego Katarzyńca, który pochowany jest w pacławskiej Bazylice, której historia sięga roku 1665.
Szczególnym miejscem Kalwaryjskiej Bazyliki jest południowe skrzydło, w której znajduje się ołtarz z XVIII wieku, z cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej. Sam ołtarz posiada bogatą ornamentykę. Jego walory artystyczne podkreślają złocone figury świętych: Józefa, Marii Salome, Marii Magdaleny i Jana Chrzciciela. W zwieńczeniu widnieją posągi św. Joachima i św. Zachariasza. O historii miejsca pielgrzymi dowiedzieli się z wprowadzenia, którego wysłuchali wieczorem. O historii i postaciach związanych z tym miejscem usłyszeliśmy od O. Stanisława – franciszkanina niegdyś posługującego w Chęcinach. Następnie uczestniczyli w modlitwie różańcowej i Apelu połączonym z zasłonięciem cudownego wizerunku Matki Bożej.
Drugiego dnia rankiem pielgrzymi udali się do Przemyśla, gdzie miejscowy przewodnik P. Joanna opowiedziała o historii miasta, oprowadziła po najważniejszych miejscach w mieście i zapoznając nas z dziedzictwem Przemyśla. Pielgrzymi zobaczyli cerkiew grekokatolicką, bazylikę katedralną wraz z kryptami, wyjątkowy dworzec kolejowy i wiele innych miejsc. W godzinach popołudniowych pątnicy udali się do Markowej. Krótki postój odbyli w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Żurawicy – rodzinnej parafii ks. Bpa Kazimierza Ryczana, ordynariusza kieleckiego w latach 1993-2014, którego 7 rocznica śmierci przypadała w tym dniu. W intencji zmarłego biskupa pielgrzymi odmówili koronkę do Bożego Miłosierdzia.
Ostatnim punktem pielgrzymki była Markowa, miejsce męczeńskiej śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Pielgrzymi odwiedzili Mauzoleum im Bł. Rodziny Ulmów poznając historię ich życia, a następnie uczestniczyli we Mszy Św. i procesji fatimskiej w kościele św. Doroty. Po nabożeństwie Pielgrzymi ucałowali relikwie Bł. Samarytan z Markowej, a po krótkiej modlitwie przy ich grobowcu wyruszyli w drogę powrotną.
Więcej zdjęć można zobaczyć klikając w poniższy link:
https://www.facebook.com/share/p/mZvKbyboPrk292e4