Uroczystości Odpustowe

24 sierpnia to wielkie parafialne święto, przeżywamy bowiem wówczas uroczystość ku czci św. Bartłomieja, patrona naszej wspólnoty.

Św. Bartłomiej, znany w Ewangelii jako Natanael głosił Dobrą Nowinę w Indiach i tam jak głosi tradycja poniósł śmierć męczeńską poprzez odarcie ze skóry i ukrzyżowanie. Scenę męczeństwa patrona przedstawia obraz w ołtarzu głównym naszej świątyni.

W tym roku kaznodzieją odpustowym był ks. Marcin Jastrząb – Kanclerz Kurii Kieleckiej. W głoszonym słowie przypominał o roli świadków w procesie przekazu wiary, ale i wskazywał, że nie tylko każdy z nas w historii swojego życia miał jakiegoś Filipa, który przyprowadził nas do Jezusa, ale, że i my sami nieustannie mamy pomagać innym – zwłaszcza młodym – w rozeznawaniu i odkrywaniu piękna wiary. Powołując się na historię strajków młodzieży we Włoszczowie przed 40 laty przypominał jak ważne są podstawy wiary wpisane w ludzkie życie i światopogląd. Nawiązując di historii św. Moniki podpowiadał jak ważna jest wytrwałość w modlitwie za tych którzy Boga nie chcą, bądź nie mogą znaleźć.

Uroczysta Suma Odpustowa była celebrowana o godzinie 18.00., a po niej procesja Eucharystyczna wokół świątyni, która zgromadziła nie tylko wiernych naszej parafii, ale i wielu gości i kapłanów z różnych parafii naszego dekanatu.

W tym miejscu pragniemy wyrazić wdzięczność wszystkim tym, którzy przyczynili się do tak pięknego przeżycia uroczystości odpustowych:

·      Kapłanom zwłaszcza ks. Marcinowi Jastrzębiowi – kaznodziei, ks. Andrzejowi Pękalskiemu – jedynemu kapłanowi pochodzącemu z naszej wspólnoty i wszystkim księżom obecnym w dniu odpustu.

·      Asyście liturgicznej: Ministrantom naszej parafii, lektorom czytającym Boże Słowo, p. Organiście i p. Kościelnemu

·      Orkiestrze Dętej z Nowin za obecność i muzyczne ubogacenie naszego święta

·      Zaangażowanym w procesję odpustową: niosącym różaniec, feretrony i chorągwie, Rycerzom Kolumba posługującym przy baldachimie, dzieciom sypiącym kwiatki

Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za świadectwo Waszej wiary, niech św. Bartłomiej oręduje za nami przed Bożym majestatem i wyprasza szereg łask całej naszej parafialnej wspólnocie.

Galeria Zdjęć poniżej: